خبرنگاران صادرات 310 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی

به گزارش مجله سه پایه، تبریز- خبرنگاران- معاون برنامه ریزی و امور مالی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: سال جاری حدود 310 میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی از این استان اجرا شده که نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است.

خبرنگاران صادرات 310 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی

فیروز باقرزاده روز دوشنبه در جمع مجله سه پایه اظهار کرد: 67 درصد از صادرات محصولات باغی است که 50 درصد آن به کشمش اختصاص دارد.

وی یادآوری کرد: سهم صادرات محصولات کشاورزی از صادرات استان 12.5درصد و سهم صادرات محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی از کشور 4.5 درصد است.

باقرزاده اضافه کرد: ظرفیت آذربایجان شرقی در فراوری محصولات کشاورزی نزدیک به پنج میلیون تن در سال است که در سال های زراعی مختلف بر اساس شاخص های خاصی دارای نوسانات می باشد.

وی ادامه داد: 70 درصد فراوریات سالانه محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی و 30 درصد بقیه به سایر استان ها و کشورهای هدف که حدود 50 کشور را شامل می گردد صادر می شوند.

معاون برنامه ریزی و امور مالی سازمان جهادکشاورزی استان گفت: علل افزایش میزان صادرات محصولات کشاورزی در اوایل سالجاری به دلیل افزایش صادرات محصولات گلخانه ای شامل گوجه فرنگی، خیار، قارچ، گل های زینتی و رونق بازار کشمش و برطرف تعهد ارز حاصل از صادرات به کشورهای عراق و افغانستان می باشد.

باقرزاده همچنین گفت: برای چهار میلیون تن از فراوریات کشاورزی آذربایجان شرقی، صنایع تبدیلی و تکمیلی ظرفیت ایجاد شده است که در صادرات محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش اضافه نموده نقش بسزایی ایفاء می نماید.

وی ادامه داد: ارزش صادرات محصولات کشاورزی در سال 1387 به ازاء هر کیلوگرم 920 تومان بود که خوشبختانه این رقم در سال 97 به 5 الی 6 برابر افزایش یافته است، این امر نشانگر ایجاد فرصت ها و ظرفیت هایی است که در بخش کشاورزی استان بوجود آمده است لذا بایستی این ظرفیت ها و فرصت های ایجاد شده در راستای حمایت از فراوری و فراوریکنندگان محصولات کشاورزی با حمایت سایر دستگاههای دارای تکالیف افزایش یابد.

باقرزاده همچنین گفت: جهادکشاورزی آذربایجان شرقی سال جاری در پنج مرحله، 377 طرح عمرانی و زیربنایی کشاورزی را با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد تومان با استفاده از منابع تسهیلات بانکی و دولتی افتتاح و یا عملیات اجرایی آن را در سطح استان شروع نموده است.

به گزارش مجله سه پایه، کل اراضی کشاورزی استان آذربایجان شرقی حدود یک میلیون و 200 هزار هکتار است که 250 هزار هکتار جزو اراضی آبی است و 74 هکتار آن به باغ ها اختصاص دارد.

آذربایجان شرقی سالیانه نزدیک به 5 میلیون تن فراوریات کشاورزی دارد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران صادرات 310 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صادرات 310 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید