عناب؛ سازگار فوق العاده با شرایط سخت محیطی

به گزارش مجله سه پایه، عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: عناب از جمله درختان مقاومی است که قابلیت رشد و فراوری در زمین های کم آب، شور و سبک را دارا است.

عناب؛ سازگار فوق العاده با شرایط سخت محیطی

به گزارش مجله سه پایه به نقل از ایسنا، سکینه کهنسال واجارگاه گفت: عناب از جمله درختان مقاومی است که قابلیت رشد و فراوری در زمین های کم آب، شور و سبک را دارا است و توجه بیشتر به آن ضمن بالا بردن ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی در حفاظت خاک نیز می تواند، مؤثر باشد.

وی گفت: بیشتر زمین های کشاورزی در ایران به دلیل شوری خاک و آب برای کشت بیشتر محصولات باغی مناسب نیستند، در 20 سال گذشته عناب، به عنوان محصول اصلی در استان خراسان جنوبی مطرح شده و هم اکنون سطح زیر کشت آن در خراسان جنوبی از 90 هکتار در سال 1367 به 780 هکتار در سال 1387 وفراوری آن به بالای هزار تن و حدود 98 درصد فراوری عناب کشور رسیده است.

کهنسال واجارگاه اظهار کرد: این درخت به دلیل سازگاری فوق العاده با شرایط سخت محیطی به ویژه در مناطق کوهستانی به عنوان یکی از اجزای پوشش سبز طبیعی، نقش مهمی را در تعدیل آب و هوای منطقه و جلوگیری از ایجاد روان آب سطحی ایفا می نماید.

او یادآورشد: به دلیل خواص دارویی متعدد و کاربردهای متنوع، عناب یک گونه گیاهی استراتژیک و مهم در خراسان جنوبی محسوب می گردد ولی به دلایل مختلف آن طور که باید شناخته نشده و به آن اهمیت داده نشده است، بنابراین لزوم مطالعات علمی وتحقیقاتی بیشتر در خصوص آن باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "عناب؛ سازگار فوق العاده با شرایط سخت محیطی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عناب؛ سازگار فوق العاده با شرایط سخت محیطی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید