جهت فدراسیون فوتبال برای اصلاح اساسنامه، نیازی به کمیته من درآوردی نیست

به گزارش مجله سه پایه، ظاهراً فدراسیون فوتبال به دنبال آن است تا کمیته ای را برای اصلاح اساسنامه این فدراسیون و به تصویب رساندن آن در مجمع تشکیل دهد، در حالی که این روال قانونی نیست.

جهت فدراسیون فوتبال برای اصلاح اساسنامه، نیازی به کمیته من درآوردی نیست

به گزارش خبرنگار ورزشی مجله سه پایه، پس از ورود فیفا به مسئله انتخابات فدراسیون فوتبال ایران و پیش شرط قرار دادن اصلاح اساسنامه برای برگزاری انتخابات، حالا همه چیز در بلاتکلیفی قرار گرفته است. انتخابات فدراسیون لغو شده و همه چیز به نوعی مبهم است.

اکنون زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر اینکه عده ای در فدراسیون فوتبال می خواهند کمیته ای را برای اصلاح اساسنامه تشکیل دهند. کمیته ای که گفته شده مسئولیت آن بر عهده ابراهیم شکوری خواهد بود و قرار است در این کمیته مدیرانی از باشگاه ها، حقوقدان های ورزشی، مسئولان حقوقی فدراسیون و افرادی از این دست حضور داشته باشند. این در حالی است که فرایند اصلاح اساسنامه نمی تواند با شرایط مطرح شده همخوانی داشته باشد و تشکیل کمیته برای تغییر اساسنامه امری غیرقانونی است.

فرایند اصلاح اساسنامه نه بر عهده کمیته من درآوردی بلکه بر عهده مجمع است که باید درخواست در پیش دریافت این فرایند طبق اساسنامه انجام شود. همان طور که طبق بند یک ماده 23 اساسنامه از جمله اختیارات مجمع، اصلاح اساسنامه، وضع آیین نامه ها و مقررات ناظر بر اجرای اساسنامه بر عهده مجمع است. حالا این سؤال مطرح می شود که فدراسیون فوتبال با چه مبنایی می خواهد کمیته ای برای اصلاح اساسنامه تشکیل دهد؟

فرایند تغییر اساسنامه با درخواست 10 عضو مجمع، پیشنهاد تغییرات و جایگزینی ماد ه های جدید در اساسنامه و اقدام کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون برای تطبیق آن با مقررات قانونی و بین المللی آغاز می شود. پس از آن تغییرات ایجاد شده در اختیار اعضای هیئت رئیسه قرار می گیرد تا در دستورجلسه مجمع قرار بگیرد، به اعضای مجمع ارجاع داده شود، در صورت تأیید به تصویب برسد و سپس برای ارسال به هیئت وزیران و فیفا جهت دریافت تأییدیه آماده شود. در این بین نیاز به تشکیل هیچ کمیته ای نیست و اقدامات فدراسیون در این زمینه غیرقانونی است.

نکته جالب دیگر اینجاست که طبق نامه های ارسالی فیفا به فدراسیون فوتبال، اساسنامه با حضور نمایندگان فیفا و AFC به روزرسانی و اصلاح شده است. این اقدام نیز با حضور کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال صورت گرفته و عملاً نیاز به تشکیل هیچ کمیته ای برای تغییرات ندارد، بلکه تنها سؤال فیفا این بوده که چرا اساسنامه اصلاح شده به تأیید مجمع نرسیده است. یعنی در شرایط فعلی فدراسیون فوتبال باید پس از قرار دادن قوانین حاکمیتی در اساسنامه برای فعالیت در ایران، آن را به تأیید مجمع برساند. ضمن اینکه در این فرایند، با توجه به اینکه اساسنامه فیفا و مطابق آن تمام کنفدراسیون های عضو در سال جاری اصلاح شد، اصلاح اساسنامه برای فدراسیون فوتبال یک تکلیف بود و این تغییرات خارج از اراده مجمع و اجباری از سوی فیفا بوده است.

حال در این شرایط تشکیل کمیته ای برای اصلاح اساسنامه چه معنایی می تواند داشته باشد، آیا غیر از این است که مانند سال 90 و فرایند تغییر اساسنامه قرار است منافع عده ای در آن گنجانده شود؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جهت فدراسیون فوتبال برای اصلاح اساسنامه، نیازی به کمیته من درآوردی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهت فدراسیون فوتبال برای اصلاح اساسنامه، نیازی به کمیته من درآوردی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید