موافقان و مخالفان درخواست آنالیز طرح تامین کالاهای اساسی به صورت دو فوریت

در پی درخواست جمعی از نمایندگان برای رسیدگی دو فوریتی به طرح تامین کالاهای اساسی تعدادی از نمایندگان مجلس به نقد و آنالیز این درخواست پرداختند.

موافقان و مخالفان درخواست آنالیز طرح تامین کالاهای اساسی به صورت دو فوریت

به گزارش خبرنگاران، محمدمهدی مفتح در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در شرح این درخواست، گفت: با این طرح، وظیفه حاکمیتی دولت در قبال اقشار ضعیف به انجام می رسد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس گفت: جنگ اقتصادی آمریکا و در پی آن افزایش سطح عمومی قیمتها و نابسامانی های ارزی، افزایش قابل توجهی در سطح عمومی قیمتها به وجود آورد، بی آنکه درآمد مردم افزایش یافته باشد. قیمت کالاهای اساسی به شکل سرسام آوری افزایش یافته است. تامین مواد لبنی، پروتئینی و سایر اقلام با اشکالاتی روبرو گردیده است.

وی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی قدرت خرید مردم را کاهش داده است، ادامه داد: طبق این طرح دولت مکلف است با ارز ترجیحی 4200 تومانی و قیمت و حجم مناسب، حداقل ضروریات مورد احتیاج خانواده ها را تامین کند. این مسئله هم موجب آرامش بازار و مردم می گردد و هم موجب تنظیم سطح عمومی قیمتها می گردد. برای انجام کار هم احتیاج به تشکیلات و ساختار جدید نیست بلکه از طریق تعاونی ها این کالاها توزیع می گردد.

محمود محمودی شاه نشین هم در موافقت با این درخواست، گفت: راه حل، مقابله با تغییر سطح عمومی قیمتها به دلیل نوسانات ارز چیست؟ تنها راه، حمایت از مصرف کننده و افزایش قدرت خرید آنان است. قند، شکر، برنج، نان و گوشت عموم مردم از هر طریقی از جمله کوپن، کارت اعتباری، نقدی و کالا باید تامین گردد.

محمدقسیم عثمانی نیز در مخالفت با این درخواست، گفت: چرا مجلس به جای آنکه به رویه های فعال روی بیاورد به شیوه های انفعالی روی آورده است؟ چرا با این طرحها علامت بد به جامعه می دهیم. مگر معاون اول رییس جمهور برنامه های دولت را در جلسه غیر علنی مجلس تشریح نکرد آیا علنی کردن این جلسه در قالب این طرح دوفوریتی علامت بد به جامعه نیست؟

نماینده مردم بوکان در مجلس ادامه داد: این درخواست یعنی بحران در کشور وجود دارد پس باید هر چه سریعتر اقلام اساسی را خریداری کرد. به نظر بنده هر دولتی آنقدر عقل و تدبیر دارد که کالاهای اساسی مردمش را تامین کند.

علیرضا محجوب نماینده تهران نیز در موافقت با آنالیز این درخواست گفت: مخالفان در رد فوریت این درخواست هیچ صحبتی نکردند. خوب و بد بودن این طرح مربوط به کلیات و جزییات است نه رسیدگی دوفوریتی به آن.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: جلسه غیرعلنی که مطابق اصل 69 تشکیل شد و هیچ تصمیم گیری در آن نشد. صحبتهایی در این جلسه توسط دولتمردان مطرح شد و اگر قانونی احتیاج داشتند خودشان لایحه می دانند. وقتی این طور نگردیده پس این صحبتها تعارفی بیش نبود.

وی تاکید نمود: دست دولت برای تامین کالاهای اساسی باز باز است.

پس از سخنان موافقان و مخالفان، نمایندگان با با 159 رای موافق، 24 رای مخالف و 4 رای ممتنع از 221 نماینده حاضر با درخواست رسیدگی دوفوریتی به طرح تامین کالاهای اساسی موافقت کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "موافقان و مخالفان درخواست آنالیز طرح تامین کالاهای اساسی به صورت دو فوریت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با موافقان و مخالفان درخواست آنالیز طرح تامین کالاهای اساسی به صورت دو فوریت

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید